Welcome to Helles Danseinstitut

Vintersæson Herning 2021-22

No rows
Showdance - STARS Monday 15:45 16:30 12-16 år Showdance konkurrence udtaget 1 Laura Plougmann Vestergaard
Showdance - STAR DUST Monday 16:30 17:15 9-14 år Shows konkurrence Let øvede/øvede 1 Laura Plougmann Vestergaard
Showdance unge/voksen Monday 17:15 18:00 +15 Showdance begynder/let øvet 1 Laura Plougmann Vestergaard
LATIN BEAT/ BALLROOM SOLO Monday 18:00 18:45 ALLE Latin dance - Ballroom solo 1 Helle Pedersen
ViLD MED DANS (brugsdans) Monday 18:45 19:35 Unge-Voksne Brugsdans - Standard/Latin Begyndere/let øvede 1 Helle Pedersen
HIT FIT DANCE Monday 19:35 20:20 ALLE danseserie med musik fra 50erne og op. Forbrændings program ALLE 1 KristinaKrøyer
Sportsdans Yngling/Voksne Monday 20:20 21:05 16+ Sportsdans Standard/Latin Rutineret 1 Helle Pedersen
MGP/RAMASJANG/DISCO STJERNESTØV Tuesday 17:00 17:45 5 - 9 år små danseserie 5 - 9 år 1 Helle Pedersen
SHOWDANCE - DISCO - HIP HOP Tuesday 18:00 18:45 7-11 år serie i de forskellige stilarter Alle 1 Helle Pedersen
PDD`s Hip Hop - solo - duo - Freestyle Tuesday 18:45 19:30 Alle PDD`s Hip Hop - solo - duo - Freestyle Alle 1 Ellen Rokkjær Lampe
ViLD MED DANS (brugsdans) Tuesday 19:30 20:20 Unge-Voksne Brugsdans - Standard/Latin Øvede 1 Helle Pedersen
Girly Hip hop Tuesday 20:20 21:05 16 år + Girly Hip hop Alle 1 Ellen Rokkjær Lampe
Moderne Hip hop Tuesday 21:05 21:50 Alle Moderne Hip hop Let øvede/øvede 1 Ellen Rokkjær Lampe
Voksen/Barn 2 -3 år DANSELOPPERNE Wednesday 15:30 16:00 2 - 3 år Sjov og hyggelig dansehold for 2-3 årige Alle 1 Helle Pedersen
Børnedans/Sportsdans Wednesday 16:00 16:45 fra 7 år Sjove danse samt latin og standard grundtrin fra 7 år 1 Helle Pedersen
Børnedans - MGP Wednesday 17:00 17:45 3 -6 år små sjove danseserie Alle 1 Helle Pedersen
Sportsdans børn/junior Wednesday 17:55 18:40 fra 9 år Standard - Latin Øvede 1 Helle Pedersen
VILD MED DANS (brugsdans) Wednesday 18:45 19:35 Unge-Voksne Brugsdans-VMD rutine 3 - 4 1 Helle Pedersen
ViLD MED DANS (brugsdans) Wednesday 19:45 20:35 Unge-Voksne Brugsdans - Standard/Latin rutine 1 - 2 1 Helle Pedersen
VILD MED DANS (brugsdans) Wednesday 20:35 21:25 Unge-Voksne Brugsdans - Standard/Latin Begynder/let øvet 1 Helle Pedersen
DISCO Thursday 15:30 16:15 9-13 år Disco solo - duo - freestyle ALLE 1 Nina Micor / TrineStarup
Teknik og styrke Thursday 16:15 17:00 Alle Teknik og styrke Alle 1 Nina Micro / TrineStarup
DISCO Thursday 17:00 17:45 +12 år Disco solo - duo - freestyle ALLE 1 Nina Micor / TrineStarup
Contemperary Thursday 17:45 18:30 fra 10+ Moderne Alle 1 Jacqueline Lundberg
LE’ USH Thursday 18:30 19:30 fra10+ Showdance konkurrence åben rutineret danser 1 Jacqueline Lundberg
HIP HOP KONKURRENCE Friday 15:45 16:30 10 Konkurrence crew udtaget 1 Trine Starup
Breakdance Friday 16:30 17:15 8 år + Breakdance Alle 8+ 1 Niels Berglund
Basics/koreografi 12+ Friday 17:15 18:00 fra 12+ Hip Hop Alle 1 Niels Berglund
Day:
Monday
Start:
15:45
End:
16:30
Age:
12-16 år
Style:
Showdance konkurrence
Level:
udtaget
Location:
1
Instructor:
Laura Plougmann Vestergaard
Day:
Monday
Start:
16:30
End:
17:15
Age:
9-14 år
Style:
Shows konkurrence
Level:
Let øvede/øvede
Location:
1
Instructor:
Laura Plougmann Vestergaard
Day:
Monday
Start:
17:15
End:
18:00
Age:
+15
Style:
Showdance
Level:
begynder/let øvet
Location:
1
Instructor:
Laura Plougmann Vestergaard
Day:
Monday
Start:
18:00
End:
18:45
Age:
ALLE
Style:
Level:
Latin dance - Ballroom solo
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Monday
Start:
18:45
End:
19:35
Age:
Unge-Voksne
Style:
Brugsdans - Standard/Latin
Level:
Begyndere/let øvede
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Monday
Start:
19:35
End:
20:20
Age:
ALLE
Style:
danseserie med musik fra 50erne og op. Forbrændings program
Level:
ALLE
Location:
1
Instructor:
KristinaKrøyer
Day:
Monday
Start:
20:20
End:
21:05
Age:
16+
Style:
Sportsdans Standard/Latin
Level:
Rutineret
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Tuesday
Start:
17:00
End:
17:45
Age:
5 - 9 år
Style:
små danseserie
Level:
5 - 9 år
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Tuesday
Start:
18:00
End:
18:45
Age:
7-11 år
Style:
serie i de forskellige stilarter
Level:
Alle
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Tuesday
Start:
18:45
End:
19:30
Age:
Alle
Style:
PDD`s Hip Hop - solo - duo - Freestyle
Level:
Alle
Location:
1
Instructor:
Ellen Rokkjær Lampe
Day:
Tuesday
Start:
19:30
End:
20:20
Age:
Unge-Voksne
Style:
Brugsdans - Standard/Latin
Level:
Øvede
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Tuesday
Start:
20:20
End:
21:05
Age:
16 år +
Style:
Girly Hip hop
Level:
Alle
Location:
1
Instructor:
Ellen Rokkjær Lampe
Day:
Tuesday
Start:
21:05
End:
21:50
Age:
Alle
Style:
Moderne Hip hop
Level:
Let øvede/øvede
Location:
1
Instructor:
Ellen Rokkjær Lampe
Day:
Wednesday
Start:
15:30
End:
16:00
Age:
2 - 3 år
Style:
Sjov og hyggelig dansehold for 2-3 årige
Level:
Alle
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Wednesday
Start:
16:00
End:
16:45
Age:
fra 7 år
Style:
Sjove danse samt latin og standard grundtrin
Level:
fra 7 år
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Wednesday
Start:
17:00
End:
17:45
Age:
3 -6 år
Style:
små sjove danseserie
Level:
Alle
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Wednesday
Start:
17:55
End:
18:40
Age:
fra 9 år
Style:
Standard - Latin
Level:
Øvede
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Wednesday
Start:
18:45
End:
19:35
Age:
Unge-Voksne
Style:
Brugsdans-VMD
Level:
rutine 3 - 4
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Wednesday
Start:
19:45
End:
20:35
Age:
Unge-Voksne
Style:
Brugsdans - Standard/Latin
Level:
rutine 1 - 2
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Wednesday
Start:
20:35
End:
21:25
Age:
Unge-Voksne
Style:
Brugsdans - Standard/Latin
Level:
Begynder/let øvet
Location:
1
Instructor:
Helle Pedersen
Day:
Thursday
Start:
15:30
End:
16:15
Age:
9-13 år
Style:
Disco solo - duo - freestyle
Level:
ALLE
Location:
1
Instructor:
Nina Micor / TrineStarup
Day:
Thursday
Start:
16:15
End:
17:00
Age:
Alle
Style:
Teknik og styrke
Level:
Alle
Location:
1
Instructor:
Nina Micro / TrineStarup
Day:
Thursday
Start:
17:00
End:
17:45
Age:
+12 år
Style:
Disco solo - duo - freestyle
Level:
ALLE
Location:
1
Instructor:
Nina Micor / TrineStarup
Day:
Thursday
Start:
17:45
End:
18:30
Age:
fra 10+
Style:
Moderne
Level:
Alle
Location:
1
Instructor:
Jacqueline Lundberg
Day:
Thursday
Start:
18:30
End:
19:30
Age:
fra10+
Style:
Showdance konkurrence
Level:
åben rutineret danser
Location:
1
Instructor:
Jacqueline Lundberg
Day:
Friday
Start:
15:45
End:
16:30
Age:
10
Style:
Konkurrence crew
Level:
udtaget
Location:
1
Instructor:
Trine Starup
Day:
Friday
Start:
16:30
End:
17:15
Age:
8 år +
Style:
Breakdance
Level:
Alle 8+
Location:
1
Instructor:
Niels Berglund
Day:
Friday
Start:
17:15
End:
18:00
Age:
fra 12+
Style:
Hip Hop
Level:
Alle
Location:
1
Instructor:
Niels Berglund